Postpartum Podrška
Majčinstvo može biti jedna od najljepših i najradosnijih stvari u životu žene. No, istovremeno, za neke žene, može biti ispunjeno poteškoćama i izazovima koji se čine nemogućim za prevazići. U Glasu za Život, želimo da mame i njihovi partneri imaju podršku tokom ovog najvažnijeg perioda, nakon rođenja bebe, u prvoj godini postpartuma. Želimo da iskreno prepoznamo dobre ali i teške trenutke u tom periodu, bez srama i osude, kao i da pružimo podršku, edukaciju i resurse koji će pomoći porodicama da ostvare svoj puni potencijal.
Idite Na:
Perinatalni Poremećaji Raspoloženja
MAMA I JA
Od 2024. godine, Glas za Život sa ponosom pokreće projekat “MAMA I JA”, mjesečni program u Sarajevu za majke i njihove bebe do 1 godine starosti. U našoj opuštenoj atmosferi, mame uživaju u sigurnom mjestu za svoje bebe, druže se sa drugim mamama, te imaju priliku da prisustvuju edukativnim prezentacijama koje su relevantne za fazu majčinstva u kojoj se one trenutno nalaze. Plač, dojenje, mijenjanje pelena i sve ostale stvari koje prate svakodnevnicu sa bebom su dobrodošle! Pronađite najnoviji raspored događaja ovdje.
Primjeri prošlih tema:
Senzorne aktivnosti
Sigurnost u auto-sjedalicama
Postpartum vježbe
I još mnogo toga!
Perinatalni Poremećaji Raspoloženja
Perinatalni poremećaji raspoloženja su poremećaji u mentalnom zdravlju koji se mogu javiti kod žena i muškaraca tokom perioda trudnoće (prenatalni period) i nakon porođaja (postpartum period). Ovo je najčešća zdravstvena komplikacija koja se može javiti nakon poroda i koja pogađa žene ali i muškarce širom svijeta. Simptomi se mogu javiti bilo kada tokom 2-godišnjeg perioda koji počinje začećem i traje jednu godinu nakon poroda. Može se javiti kod novih roditelja, kao i kod onih koji već imaju više djece. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), čak 1 od 7 žena širom svijeta će iskusiti perinatalni poremećaj raspoloženja.
Primjeri uključuju:
Postpartum depresiju (PPD)
Perinatalni panični poremećaj
Anksioznost
Opsesivno-kompulzivni poremećaj (OCP)
Post traumatski stresni poremećaj (PTSP) nakon porođaja
Postpartum psihozu (koja zahtjeva hitnu pomoć)
i druge
Mnogo faktora može dovesti do razvoja perinatalnih poremećaja raspoloženja, uključujući fizičke, emocionalne i stresore iz okoline. Hormonalne promjene nakon poroda, već postojeći problemi sa mentalnim zdravljem kao i komplikacije tokom porođaja mogu doprinijeti razvijanju ovih poremećaja. Važna stvar koju treba napomenuti je da perinatalni poremećaji raspoloženja nisu vaša krivica. Ako mislite da se možda borite sa perinatalnim poremećajem raspoloženja, znajte da niste sami. Dobijanje pomoći je ključno za vaše ozdravljenje. Ispod se nalazi lista resursa koje mogu unaprijediti vaše mentalno zdravlje:
-
Evo liste kontakt telefonskih brojeva za psihološku podršku u Domu zdravlja u BiH.
-
Ovaj resurs od Plavog telefona omogućit će vam da unesete simptome koje imate i svoju lokaciju, te će vam dati listu lokalnih pružatelja usluga.
-
Ako vi ili neko koga poznajete doživljava krizu mentalnog zdravlja, pozovite lokalni broj hitne službe. U BiH, pozovite 122 za policiju ili 124 za hitnu pomoć. Osobe koje trenutno doživljavaju postporođajnu psihozu, ili koje prijete da će nauditi sebi, bebi ili drugima, MORAJU dobiti hitnu medicinsku pomoć.
Glas za Život nije medicinska ustanova i ne pruža medicinsku pomoć. Ako se vi ili neko koga poznajete nalazi u opasnosti molimo vas da pozovete lokalne hitne službe (u BiH, 124 za hitnu pomoć i 122 za policiju).
Baby Blues ili Postpartum Depresija?
Sasvim je prirodno pitati se da li ono što doživljavate predstavlja nešto normalno i privremeno (“Baby Blues”) ili nešto ozbiljnije što zahtijeva liječenje (kao što je Postpartum Depresija ili drugi perinatalni poremećaji raspoloženja). U nastavku navodimo neke od uobičajenih razlika:
BABY BLUES
Oko 8 od 10 mama će imati baby blues
Traje 1-2 sedmice
Poboljšava se samo od sebe
Generalno ne ometa vašu sposobnost funkcionisanja na dnevnoj bazi
Promjene raspoloženja
Lako se zaplačete, obično bez očiglednog razloga
Razdražljivost; osjećaj frustracije ili uznemirenosti zbog sitnica
Blaga anksioznost oko toga da li ste dobar roditelj
Teškoće sa spavanjem, obično vezane za stres novog roditeljstva/brige o bebi
Manje promjene u apetitu
POSTPARTUM DEPRESIJA (PPD)
Oko 1 od 10 mama će imati PPD
Traje mjesecima ili čak godinama
Ne poboljšava se sama od sebe
Utiče na vašu sposobnost da funkcionišete , brinete o sebi i o bebi
Konstantna tuga koja ne prolazi
Plakanje u dužim vremenski intervalima, obično bez očiglednog razloga
Gubitak interesa za aktivnosti koje su vam nekada bile prijatne ili u kojima ste uživali
Preplavljujući osećaj krivice; teško se povezujete sa bebom
Umor/isrpljenost koja ne prolazi čak i kada imate priliku da odmorite
Promjene u apetitu koje dovode do primjetnog gubitka ili dobitka težine
Intruzivne misli o samopovređivanju ili povređivanju bebe
Još uvijek niste sigurni da li imate postporođajnu depresiju?
Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS) je test koji koriste stručnjaci širom svijeta kako bi pomogli da se identifikuju majke koje možda pate od PPD-e. Kliknite ovdje (USKORO) kako biste uradili test za PPD-na B/H/S jeziku. Molimo vas da uzmete u obzir da test ne može dijagnosticirati PPD, već može ukazati na to da li ste u riziku od istog.
Glas za Život nije zdravstvena ustanova ili ustanova za mentalno zdravlje, samim tim ne može davati dijagnoze. EDPS je ponuđen kao besplatan resurs zajednici, uz koji korisnik može da se obrati svom zdravstvenom radniku. Pogledajte spisak već navedenih resursa za unapređenje mentalnog zdravlja.
Resursi za Tate
Iako se često fokusiramo na žene u periodu nakon poroda, moramo imati na umu da otac bebe takođe prolazi kroz mnoge promjene, izazove i emocije. U stvari, studije pokazuju da do 10% muškaraca doživljava perinatalne poremećaje raspoloženja. Ako mislite da se to vama dešava evo nekoliko praktičnih koraka koje možete poduzeti:
Priznajte sebi. Ne ignorišite šta se dešava i znajte da nije u pitanju lična slabost.
Komunicirajte. Podjelite kako se osjećate sa vašom partnericom, prijateljem ili članom porodice.
Povežite se. Pronađite druge tate sa kojima možete razgovarati.
Potražite profesionalnu pomoć. Znajte da je to sasvim u redu, nema potrebe da osjećate bilo kakav sram u vezi toga. Važno je da budete zdravi za svoje djete i partnericu.
Kontaktirajte nas ako želite razgovarati sa jednim od muških članova tima Glas za Život. Zapamtite, niste sami!
-
“About Perinatal Mental Health.” Postpartum Support International (PSI), 18 Mar. 2025, postpartum.net/perinatal-mental-health/.
Constable, Kimanzi. “Yes, Dads Can Struggle with Postpartum Depression-Here’s Why.” Parents, Parents, 9 Jan. 2025, www.parents.com/what-causes-postpartum-depression-in-dads-8770790.
Nakić Radoš, Sandra, et al. VALIDATION STUDY OF THE CROATIAN VERSION OF THE EDINBURGH POSTNATAL DEPRESSION SCALE (EPDS), Suvremena psihologija 16 (2013), 2, 203-218, suvremena.nakladaslap.com/public/pdf/16-2-4.pdf.
“Postpartum Depression: How It Differs from the ‘Baby Blues.’” WebMD, WebMD, www.webmd.com/depression/postpartum-depression/postpartum-depression-baby-blues.
“Perinatal Mental Health.” World Health Organization, World Health Organization, www.who.int/teams/mental-health-and-substance-use/promotion-prevention/maternal-mental-health.
“Perinatal Mood Disorders.” Perinatal Mood Disorders | Anxiety and Depression Association of America, ADAA, adaa.org/find-help-for/women/perinatalmoodisorders.
Thiel, Freya, et al. “The Relationship between Paternal and Maternal Depression during the Perinatal Period: A Systematic Review and Meta-Analysis.” Frontiers, Frontiers, 17 Sept. 2020 https://www.frontiersin.org/journals/psychiatry/articles/10.3389/fpsyt.2020.563287/full